Co dać Parze Młodej zamiast kwiatów?

Co dać Parze Młodej zamiast kwiatów?

Kwiaty, a mówiąc dokładniej bukiety, wiązanki kwiatów ciętych, wydają się być nieodzownym elementem każdej uroczystości. Dajemy je, jako prezent z okazji urodzin, imienin, narodzin dziecka, chcąc złożyć komuś podziękowanie, gratulacje, przeprosić za wyrządzona przykrość. Ale niezaprzeczalnie kwiaty kojarzą się też z dniem ślubu. Przecież to właśnie po ceremonii ślubnej, goście, składając życzenia nowo poślubionym małżonkom, ofiarowują im piękne wiązanki. To dobry zwyczaj i stara tradycja, zarówno kościelna jak i cywilna. Przecież wszyscy, a przynajmniej zdecydowana większość z nas, lubimy kwiaty, zwłaszcza, kiedy je otrzymujemy. Jednak cięte kwiaty pomimo całej swojej urody i uroku, mają jedną, niestety bardzo dużą wadę – są wyjątkowo nietrwałe. W najlepszym wypadku mogą przetrwać 7 dni, ale to, rzadko się zdarza. Zwłaszcza, jeśli dzień ślubu i wesela przypada na upalne, letnie dni. W takiej sytuacji kwiaty ofiarowane Parze Młodej mogą nie przetrwać nawet kilku godzin. Biorąc pod uwagę, że ceny bukietów, kupowanych przez gości weselnych, przeważnie wahają się w kwotach pomiędzy 20 a 50 zł, możecie zaproponować im, aby zamiast kwiatów, sprezentowali Wam coś innego. Dlatego właśnie przestawiamy listę propozycji, upominków, prezentów, które goście mogą przekazać Parze Młodej zamiast kwiatów.
Zamiast kwiatów – zabawki, pluszaki, przybory szkolne

Pary Młode bardzo często chcą się dzielić swoim szczęściem. Nie tylko z weselnymi gośćmi. Dlatego też, bardzo popularnym pomysłem jest rezygnowanie z otrzymywania kwiatów i „zamienienie” ich na coś, co sprawiłoby radość tym, którzy nie mają tyle szczęścia. Nowożeńcy proszą, aby wszyscy zaproszeni zamiast kwiatów przynosili im zabawki, pluszowe misie, książeczki dla dzieci czy nawet przybory szkolne. Państwo Młodzi już po weselu, kiedy trochę ochłoną i odpoczną, zawożą takie prezenty, które otrzymali zamiast kwiatów, do wybranego domu dziecka, szpitala, świetlicy środowiskowej, przekazują je swojej parafii lub stowarzyszeniu, zajmującym się pomocą dzieciom osieroconym, chorym, etc.

Pamiętajmy o tym, że jeśli zdecydujemy się, aby zamiast kwiatów otrzymać właśnie zabawki czy przybory szkolne, to warto jest wcześniej, jeszcze przed ślubem, odwiedzić wybraną placówkę. Dlaczego? Otóż są dwa takie powody. Pierwszym jest fakt, że niestety przyjęcie darowizny, z różnych względów prawnych, może być dla niektórych placówek problemem. Warto się więc upewnić, czy ta, której chcemy przekazać pluszaki, zgodzi się na ich przyjęcie. Po drugie czasem zdarza się tak, że jeden szpital czy dom dziecka otrzymują bardzo dużo zabawek czy innych prezentów od Par Młodych i najzwyczajniej w świecie, są nimi przesycone. Dobrze jest więc w takiej sytuacji wybrać mniejszą placówkę i jej podopiecznych, którzy nie otrzymują tylu podarunków i z Waszych prezentów z pewnością się ucieszą.
Zamiast kwiatów – kwiaty doniczkowe

Jeśli bardzo lubicie kwiaty i tak naprawdę nie chcecie do końca rezygnować z ich otrzymywania, możecie poprosić Waszych gości, aby podarowali Wam kwiaty doniczkowe. Potrafią być równie piękne, jak bukiety kwiatów ciętych, jednak zdecydowanie „przewyższają” je swoją żywotnością i trwałością. Kwiatami doniczkowymi możemy się cieszyć nawet przez lata. Ta opcja ma jednak również swoje minusy. Po pierwsze kwiaty doniczkowe potrzebują dużo opieki i troski oraz dbania o to, aby nie zwiędły. Po drugie, jeśli otrzymacie dużą ilość kwiatów, to niekoniecznie wszystkie z nich będą pasować do wnętrza Waszego domu.

A tym, co powinni wiedzieć goście, dający w prezencie ślubnym kwiaty doniczkowe jest to, że warto do nich dołączyć książeczkę lub choćby broszurę, dotyczącą hodowli danej rośliny, jej wymagań, a także (choć oczywiście nie jest to konieczne) odżywkę wspomagającą wzrost kwiatu.

Do popularnych kwiatów doniczkowych dawanych Młodej Parze zamiast kwiatów ciętych należą: Storczyk, Dracena, Guzmania, Bormelia, Kalanchoe, Feniks, Bokarnea, Juka i wiele innych.

Zamiast kwiatów – pieniądze

Wielu nowożeńców obawia się proszenia swoich gości, aby zamiast kwiatów ofiarowali im pieniądze. Martwią się, że będzie to zbyt nieeleganckie i niestosowne. Nic bardziej mylnego. Przecież kupując kwiaty cięte, goście i tak musza za nie zapłacić. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby zamiast wydawać gotówkę w kwiaciarni, przeznaczyć ją Parze Młodej. A jeśli powiadomicie gości o swojej prośbie w stosowny sposób, np. dowcipnym wierszykiem dołączonym do zaproszenia ślubnego, na pewno nikt nie będzie miał Wam za złe takiej prośby. Pieniądze zebrane zamiast kwiatów możecie np. dołożyć do remontu wspólnego mieszkania lub podróży poślubnej.

Zamiast kwiatów – kupony lotto


Któż z nas nie marzy, aby trafić „szóstkę” i wygrać główną nagrodę w „lotka”. Oczywiście, im więcej kuponów zostaje skreślonych, tym większa jest szansa na taką wygraną. Dlatego też wiele Par Młodych prosi swoich gości, aby za równowartość kwoty, jaką zamierzali przeznaczyć na zakup bukietu, przeznaczyli na kupony Totalizatora Sportowego. Taka prośba zawsze spotyka się z przychylnością, bo przecież każdy chce pomóc Parze Młodej i w dniu jej święta zwielokrotnić szansę na wygraną, a tym samym sprawić, że wspólna przyszłość będzie jeszcze szczęśliwsza.

Zamiast kwiatów – książki


Książki są zawsze i przy każdej okazji świetnym prezentem, dla miłośników literatury. Także dla Par Młodych, które zamiast kwiatów, chciałyby dostać coś innego, oryginalnego i wyjątkowego. Także, jeśli i Wy planujecie ślub i chcielibyście zrezygnować z otrzymywania standardowych bukietów kwiatów, możecie rozważyć i taką opcję. Prosząc gości o sprezentowanie Wam książek, możecie wymienić swoich ulubionych autorów, książkowe pozycje, których brakuje w Waszej domowej biblioteczce. A może wśród wszystkich ofiarowanych Wam książek, trafią się jakieś białe kruki? Kto wie… Jeśli od książek wolicie np. komiksy, to też nie wahajcie się o nie poprosić. Bierzcie pod uwagę, że niewiele osób zna się na komiksach. Nadmieńcie więc przy tej okazji, o jakie serie, tytuły i autorów Wam chodzi.

Zamiast kwiatów – wino


Lampka wina wypitego do obiadu, do tego w miłym towarzystwie, potrafi bardzo poprawić humor, po nawet najcięższym dniu. Jeśli więc w dniu ślubu chcielibyście zamiast kwiatów dostać bardziej praktyczny prezent, a do tego jesteście miłośnikami wina, poproście swoich gości o sprezentowanie Wam butelki tego trunku. Pamiętajcie przy tym, że nie zapraszacie jasnowidzów i nie czytają oni w Waszych myślach, nie wszyscy znają Wasze upodobania smakowe. Warto jest więc już na samym początku zaznaczyć, jaki rodzaj wina preferujecie. Białe, czerwone, a może różowe? Słodkie czy wytrawne? Kalifornijskie, francuskie, albo gruzińskie? O tej prośbie poinformujcie ich już przy okazji wysyłania ślubnych zaproszeń. W ten sposób możecie stworzyć swoją małą kolekcję win, domową winnicę. A za każdym razem, przy otwieraniu kolejnej butelki, będziecie sobie przypominali ten wyjątkowy dzień i osobę, która dane wino Wam podarowała.
Zamiast kwiatów – płyty CD z muzyką, płyty DVD z filmami

Płyty CD i DVD to kolejna alternatywa dla nowo poślubionych małżonków, które zamiast kwiatów chciałyby dostać coś innego, coś związanego bezpośrednio z ich upodobaniami i pasjami. To bardzo praktyczny i trwały prezent, który może Wam sprawić wiele radości. Dlatego też, jeśli nie chcecie otrzymać kilkudziesięciu bukietów kwiatów, poproście, aby goście ofiarowali Wam coś, co lubicie – płyty z dobrą muzyką do słuchania lub z ciekawymi filmami. Możecie przy tym zaznaczyć, czy zależy Wam na zespołach, filmach z konkretnej dekady, kraju, określonych reżyserach, aktorach czy wokalistach.

Zamiast kwiatów – pomoc charytatywna

To stosunkowo nowy zwyczaj w naszym kraju – swoista „wymiana” kwiatów, które dostaje Para Młoda, na pomoc charytatywna najbardziej potrzebującym. Niemniej ta kiełkująca tradycja cieszy się coraz większym powodzeniem i uznaniem wśród nowożeńców i ich gości weselnych. Co prawda formą takiej pomocy, jest wspomniane już wcześniej przekazywanie zabawek i przyborów szkolnych dzieciom, np. z domów dziecka. Lecz obecnie, bardzo często Nowożeńcy proszą, aby osoby przybyłe na ślub dokonały wcześniej przelewu stosownej kwoty na konto np. wybranej fundacji, zajmującej się pomocą najbardziej potrzebującym. Możecie również poprosić drużbę, aby ten, gdy goście będą składali Wam życzenia, zbierał pieniądze do skarbonki, której całą zawartość przekażecie później na wybrany cel.

Pomoc charytatywna jest zawsze pięknym gestem, który docenią nie tylko obdarowani Waszą pomocą, lecz także wszyscy goście.

Zamiast kwiatów – karnety, bony, vouchery

Portale internetowe oferujące możliwość tzw. „zakupów grupowych”, zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Głównie dlatego, że za połowę ceny (czasem nawet mniej) można kupić ciekawe produkty i usługi, na które za pewne nie zdecydowalibyśmy się, gdyby pozostawały w standardowej cenie. Dlatego też możecie poprosić Waszych gości, aby zamiast kwiatów kupili Wam takie vouchery. Najlepiej, aby były to bony prezentowe, dzięki którym będziecie mogli spędzić wspólnie czas i cieszyć się swoją obecnością. Możecie więc dostać karnet na masaż dla dwojga, voucher na skok ze spadochronem, wizytę w parku linowym, skok na bungee, lot balonem, bilety do teatru, przejażdżki quadem, zaproszenie do restauracji, na lekcję tańca. Niektórym parom takie bony mogą zrekompensować brak podróży poślubnej.
Zamiast kwiatów – karma dla zwierząt

Wielu osobom leży na sercu los bezdomnych, czasem bardzo chorych zwierząt. Choć na co dzień nie można pomóc wszystkim potrzebującym psom i kotom, to warto raz na jakiś czas pokusić się o piękny gest. Np. przy okazji swojego ślubu. Dlatego też, wielu Nowożeńców, rezygnując z otrzymywania kwiatów, decyduje się na poproszenie swoich gości o coś, co mogłoby pomóc pokrzywdzonym przez los zwierzakom. Z tego właśnie powodu miłośnicy „braci mniejszych”, proszą w swoich ślubnych zaproszeniach, aby zamiast kwiatów, goście przynieśli karmę dla psów, kotów, miski, ciepłe koce czy inne rzeczy niezbędne w schroniskach. Następnie wszystkie te datki przekazują potrzebującym zwierzakom.


« powrót do: Artykuły
projekt i realizacja Arena Internet | hosting HostingFirmowy.pl
Partnerzy
[zamknij]