Zapytanie
509... telefon

Zamek Rycerski w Sobkowie

Sobka 15, Sobków, Świętokrzyskie,

W pobliżu: Kielce, Jędrzejów, Małogoszcz, Chmielnik, Chęciny, Morawica, Piekoszów, Nagłowice, Tokarnia, Bilcza

509... telefon
Wyświetleń: 2989


Średnia ocena: 0 z 0 głosów

Zobacz opinie

Liczba gości

od 10 do 220

Zamek Rycerski w Sobkowie

Nasz zamek to obiekt zabytkowy z XVI wieku usytuowany nad brzegiem rzeki Nidy gdzie znajduje się hotel oraz restauracja. Bliskość z naturą, z dala od zgiełku dużych miast, krajobraz gór lasów i łąk sprawi, że jest to wymarzone miejsce na wypoczynek dla całej rodziny jak i spotkania biznesowe.Sobków założony został jako miasto w 1563 roku przez Stanisława Sobka z Sulejowa, kasztelana bieleckiego, starostę małogoskiego i podskarbiego wielkiego koronnego. Później należał do Drohojowskich, Wielopolskich, Sarbiewskich, Myszkowskich i od 1725 roku Szaniawskich. W swej historii wielokrotnie był niszczony, całkowicie spalony w czasie wlak w 1915 roku. Prawa miejskie Sobków utracił w 1869 roku.

We wschodniej części miejscowości znajduje się kościół wzniesiony około 1560 roku z fundacji Stanisława Sobka jako zbór ariański. W 1570 roku zamieniony, przez jego syna Stanisława, na kościół katolicki.

Miejsce, w którym się znajdujemy to były zespół podworski, położony nad brzegami rzeki Nidy. Na zespół składa się fortalicja zbudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka, wewnątrz której znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez Szaniawskich około 1770 roku. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice.

Wczesnoklasycystyczne ruiny pałacu, z czterema jońskimi kolumnami w części środkowej, zwrócone są fasadą ku rzece. W elewacji bocznej południowo-wschodniej z około 1800 roku znajduje się ryzalit z zamurowanymi arkadami oraz wieńczącym półkolistym tympanonem, w którym umieszczony jest kartusz stiukowy z rogami obfitości i girlandami oraz literami Stanisława Szaniawskiego, krajczego koronnego i jego żony Anny z Kluszewskich. Obiekt został częściowo wyremontowany, aktualnie w fortalicji urządzone są pokoje gościnne i restauracja „Pod zakutym łbem".

Zapraszamy do kontaktu!

  • Noclegi
  • Okrągłe stoły
  • Altana na ślub
  • Ogród
  • Plac zabaw
  • Miejsce zabytkowe
  • Parking
  • Catering

Lokalizacja

Wasze opinie

Tagi: Sobków, Lokale weselne, Nietypowe miejsca, Wesele w Pałacu, na Zamku, Eleganckie Wesele, Wesele z Noclegiem, Obiady Weselne

Powrót