Góralskie Wesele – czym różni się od tradycyjnego?

goralskie-wesele-czym-rozni-sie-od-tradycyjnego

Góralskie wesele, to wesele z pompą. Muzyka na żywo grana przez zespół góralski i tradycyjne przyśpiewki, to zupełnie inne brzmienie niż obecnie modny Dj.
Jak wyglądają przygotowania? Jakie występują różnice?
W dzisiejszym artykule uchylamy przed wami rąbka tajemnicy…

 Co różni tradycyjny ślub od góralskiego?

Na góralskim weselu zobaczymy dużo koni, dorożek, góralek i górali.

Przygotowania do góralskiego ślubu są podzielone na trzy części:

Na początku są przygotowania Panny Młodej, której pomagają obrać się druhny ubrane w przepiękne góralskie stroje.


Następnie owe druhny jadą do Pana Młodego, gdzie zakładają mu opasek, czyli czerwona wstążka do cuchy, która jest oznaką stanu kawalerskiego.

Gdy Pan Młody jest już gotowy wyrusza z druhnami do Panny Młodej, gdzie następuje kolejny góralski obrzęd ślubny czyli zmiana koszuli, którą przygotowała dla swojego przyszłego męża Panna Młoda oraz zmiana wstążki z czerwonej na białą. W tym momencie dopiero kończą się góralskie przygotowania ślubne.

Po przygotowaniach następuje błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców, które rozpoczyna się przyśpiewką góralską wyśpiewaną przez górali. Teraz Para Młoda jest gotowa do wyruszenia na ceremonię ślubną.

Para Młoda wyrusza spod domu do kościoła dorożką wraz z druhnami i rodzicami. Gdy przyjeżdżają na miejsce witają ich goście w strojach góralskich. Wchodzenie do kościoła na ślubie góralskim również równi się od tradycyjnego ślubu. Na początek wchodzi Pan Młody ze swoją mamą i mamą swojej przyszłej żony.

Następnie wchodzi Panna Młoda ze swoim tatą. Na końcu wchodzą drużbowie i dróżczki. Ceremonia ślubna na góralskim ślubie nie różni się od ceremonii na tradycyjnym ślubie. Jest po prostu pięknie i romantycznie. Niewinne uśmiechy Panny Młodej do Pana Młodego, zakładanie obrączek i zwieńczenie ślubu, czyli pierwszy pocałunek małżeński.

Gdy Para Młoda wychodzi z kościoła drużbowie i druhny czekają na nich przed kościołem, aby zrobić korytarz z rąk pod którym przechodzi Para Młoda. Po zakończeniu obrzędów kościelnych Para Młoda jedzie pięknymi końmi na miejsce wesela.

Wesele góralskie zaczyna się standardowo od obiadu, później Para Młoda odbywa swój Pierwszy Taniec a następnie fotograf porywa Parę Młodą na pamiątkowe zdjęcia na tle gór z drużbami i dróżczkami (druhnami). Następnie odbywa się tak zwany Plener z Drużyną. Wtedy jest czas na spontaniczne, zabawne oraz romantyczne zdjęcia Pary Młodej oraz Pary młodej z drużbami i druhnami na tle krajobrazu górskiego. Po sesji z drużbami i druhnami Para Młoda jedzie z powrotem na wesele i oddaje się zabawie.

Góralskie wesele poza tradycyjnymi góralskimi cepowinami nie różni się od tradycyjnego wesela. Weselnicy jak i Para Młoda głośno i radośnie bawią się do białego rana!
Monika Cyran
https://monikacyran.pl/

Galeria zdjęć