Jak prawidłowo wypisać i zaprojektować zaproszenia ślubne?

jak-prawidlowo-wypisac-i-zaprojektowac-zaproszenia-slubne

Wiele par przy planowaniu uroczystości zaślubin napotyka problem z tak „błahą” sprawą jak zaproszenia dla gości. Tak naprawdę to w jaki sposób zaprojektujemy i wypiszemy nasze zaproszenie wiele mówi o ceremonii, a także o nas samych. Warto o tym pamiętać, gdy będziecie przygotowywali Wasze własne zaproszenia, poniżej zostawiamy kilka porad w jaki sposób zaaranżować ich wykonanie, aby były czytelne, klarowne oraz zachęcały gości do przybycia.

Projekt i rozmieszczenie tekstu na zaproszeniach
Zaproszenie pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, więc nie należy tutaj wykonywać przerostu formy nad treścią. Należy się upewnić, że treść zaproszenia jest łatwa do odczytu. Nazwiska Młodych powinny być zapisane na samej górze. Do tego zabiegu można wykorzystać bardziej ozdobną, lecz łatwą do rozszyfrowania czcionkę. Następnie należy wprowadzić jedno zdanie, które okaże osobie/osobom zapraszanym szacunek, uznanie i da przeświadczenie, że zależy nam na jego przybyciu. Niewątpliwie tak właśnie jest, gdy zdecydowaliśmy się spędzić z nim nasz wyjątkowy dzień. Najczęstsza forma to zdania w rodzaju „w imieniu własnym i rodziców mają zamiar zaprosić (…) etc.

Personalia gości
Do wypisania nazwiska zapraszanej osoby również możemy posłużyć się bardziej ozdobnym fontem. Koniecznie też upewnijcie się, że wszystkie dane zostały podane poprawnie, w nazwisku nie ma błędów. Nazwiska w języku polskim odmieniamy, tutaj z pomocą może pośpieszyć słownik, gdyż możemy napotkać kilka haczyków i wątpliwości, czy odmianę przeprowadziliśmy prawidłowo. W końcu kto z nas czułby się poważany, jeśli nawet jego podstawowe dane nie byłyby zapisane na zaproszeniu poprawnie. Nazwisko gościa/gości powinno być poprzedzone zwrotem grzecznościowym, np. „Szanowną Panią (…)”. Jeśli zapraszamy małżeństwo kobietę zapisujemy w pierwszej kolejności, dopiero później partnera. Jeżeli zaś zapraszamy osobę niezamężną ważnym aspektem wypisywania zaproszenia jest dopisek czy życzymy sobie, aby przyszła ona z osobą towarzyszącą. W przypadku rodziców warto zaznaczyć, czy zapraszamy również ich pociechy oraz w miarę możliwości na kartce wypisać również personalia dzieci. Starszym nastolatkom najlepiej wypisać osobne zaproszenie.

Kiedy i gdzie?
Teraz przechodzimy do części czysto informacyjnej, należy powiadomić, iż jest to uroczystość zawarcia związku małżeńskiego, podać dokładne dane obiektu, np. Kościoła, gdzie odbędą się zaślubiny oraz dane lokalu weselnego. Warto zadbać o wskazówki dojazdu, np. jeśli lokal znajduje się w małej mieścinie dopisać obok jakiego większego miasta się ona znajduje.

Decyzja o przybyciu na przyjęcie
Warto w dalszej części zaproszenia zaznaczyć do kiedy Młodzi prosiliby gości o odpowiedź odnośnie ich obecności. W tym celu najlepiej zostawić również 2 numery kontaktowe poniżej, aby każdy bez problemu mógł zadeklarować swoją obecność na uroczystości.

Gotowe – co dalej?
No właśnie, pytanie pozostaje jak zaproszenia dostarczyć gościom. Najczęściej praktykowaną i najlepszą metodą jest doręczenie osobiste, taką też polecamy o ile Młodzi mają możliwość przejazdu do każdego z gości i wręczenia mu informacji o ceremonii we własnej osobie. Dodatkowo, aby nadać zaproszeniom nieco personalizacji możecie wypisać je ręcznie zamiast gotowe odbierać z drukarni. Wiadomo jest to nieco czasochłonne i nie każdy z nas obdarzony jest wspaniałą kaligrafią, lecz jeśli któreś z Was posiada do tego smykałkę warto takową opcję rozważyć.

Uwaga: Upewnij się jeszcze raz pod koniec pracy z zaproszeniami, czy skróty, dane kontaktowe i dane osób wymienionych w zaproszeniu są napisane w sposób prawidłowy!

zdjęcie Designed by Freepik