Jak usadzić gości weselnych

jak-usadzic-gosci-weselnych
Plan rozsadzenia gości to jedno z najtrudniejszych zadań organizacyjnych wesela.
Jak usadzić weselników aby wszyscy byli zadowoleni i dobrze się bawili?
Krok 1. Ustawienie stołów
Na początku należy podjąć decyzję przy jakich stołach będą siedzieć Goście oraz jak je ustawić. Jeśli zdecydujecie się na stoły okrągłe, pamiętajcie o jednej bardzo ważnej zasadzie-musicie rozstawić je tak aby Para Młoda nie siedziała tyłem do żadnego z Gości. Oto kilka możliwości ustawienia stołów podłużnych:
Krok 2. Kto z kim i obok kogo
Państwo Młodzi jako najważniejsze osoby na weselu, bez względu na układ stołów zawsze zajmują honorowe miejsce. Powinni siedzieć na środku stołu, przodem do gości. Przy stołach ustawionych na kształt litery T lub U – Państwo Młodzi siedzą w środkowej części stołu. Zgodnie z obowiązującą etykietą, obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego, natomiast obok pana młodego ojciec i matka panny młodej. Oczywiście przy stole honorowym mogą również zasiąść świadkowie, dziadkowie oraz rodzeństwo. Wszystko zależy od tego, ile osób jest w stanie pomieścić stół. Często Młode Pary wybierają jednak mniej oficjalny schemat:
- świadkowie z osobami towarzyszącymi (przy Pannie młodej świadek Pana młodego
i odwrotnie), a następnie rodzice.
- posadzenie obok młodej pary i świadków, najbliższych przyjaciół pary młodej
Jeśli wśród weselników będzie sporo dzieci i młodzieży dobrze jest przygotować dla nich osobny stół. W swoim towarzystwie będą bawiły się najlepiej.
Ogólne zasady rozsadzania gości przy stole:
1. Zaproszeni goście powinni siedzieć na przemian: mężczyzna, kobieta, mężczyzna,
2. Najbezpieczniej jest usadzić gości według kryterium pokrewieństwa, czyli rodzinę Pana Młodego razem, i Panny Młodej razem, ale jeśli Narzeczeni znają swoje rodziny i wiedzą, że ich członkowie łatwo nawiązują kontakty, śmiało można pomieszać gości – ułatwi to znacznie integrację rodzin).
3. Osoby będące w związku sadzamy koło siebie (dotyczy to zarówno małżeństw,
narzeczonych i luźnych związków),
4. Nie sadzamy obok siebie osób skłóconych, rozwiedzionych małżonków i ludzi drastycznie różniących się poglądami,
5. Kierujemy się kryterium wieku – młodych sadzamy koło młodych, etc.