10 porad – o tym trzeba pamiętać podczas organizacji ślubu i wesela

10-porad-o-tym-trzeba-pamietac-podczas-organizacji-slubu-i-wesela

Planowanie wesela to nie lada wyzwanie. To naprawdę złożony – mniej lub bardziej – projekt, w którym każdy element jest ważny. My planujemy z Wami od 15 lat i to, co najczęściej słyszymy podczas przygotowań, to „ja bym o tym nie pomyślała/pomyślał”. Zatem w tym artykule przybliżymy Wam właśnie dziesięć punktów, o których warto pomyśleć – skupiając się na tych dotyczących już bezpośrednio dnia przyjęcia.


Nie namawiamy Was oczywiście do tego, by wszystko było zaplanowane od linijki, a cały dzień posiadał szczegółowy scenariusz. Tak się nie da. Ba – nawet tego nie rekomendujemy. Zawsze uważamy, że wesele żyje swoim życiem :). My staramy się stać z boku i niewidocznie „kontrolować”, ale pozwalamy na to, by pojawiały się spontaniczne decyzje i rozwiązania. Uważamy natomiast, że pewne elementy – te może bardziej przyziemne – warto zaplanować wcześniej. Po to właśnie, by było miejsce na spontaniczność - tam, gdzie jest ona wskazana.


Nasze porady nie muszą dotyczyć wszystkich z Was. Niech każdy „weźmie” z nich, to co dla niego niezbędne i ciekawe. Warto, tylko żebyście wiedzieli, że każdy punkt, o którym piszemy, to nasze doświadczenia.


Wystrzałowe confetti/rożki z płatkam

Ten element nadal cieszy się powodzeniem. Wygląda ładnie na zdjęciach i podkreśla uroczysty charakter ceremonii. O czym trzeba pomyśleć – zastanowić się komu je wręczyć i kto je rozda. Nie może rozdać ich Świadkowa/ Świadek – bo są na początku kościoła i wychodzą zaraz za Wami (a wtedy już confetti musi być rozdane. Wyjątek – zrobią to przed ceremonią). Zatem najlepiej dać je komuś, kto zajmie miejsce pod koniec kościoła/alejki na ceremonii. A czemu wcześniej wyznaczyć osoby, do rzucania, strzelania? Ponieważ nieraz już spotkaliśmy się z sytuacją, gdy goście po prostu nam odmawiali. Jeśli więc możecie wcześniej zadbać o zgraną ekipę – warto to zrobić :) P.S. Oczywiście w przypadku koordynacji, to my jesteśmy odpowiedzialni za rozdanie confetti.


Tort

W zasadzie cały czas, to kulminacyjny punkt przyjęcia. Zamawiając go zapytajcie o stelaż w torcie.

(czy jest zwrotny, czy jednorazowy); jaką średnicę i wysokość będzie miał Wasz tort (tak, znamy sytuacje, gdy ledwo mieścił się do lodówki w obiekcie!!!); race/świece do tortu – czy zapewnia Wam cukiernia, sala czy Wy sami.


Ślub w plenerze

Najważniejszy podczas organizacji ślubu plenerowego, jest plan B. Oczywiście wszyscy Wam kibicują i trzymają kciuki za piękną pogodę. Ale nie oszukujmy się – jest to jedyny aspekt, którego w żaden sposób nie możemy przewidzieć. Zatem musicie wiedzieć co robić, gdy spadnie drobny deszczyk lub gdy przyjdzie totalne załamanie pogody. Koniecznie musicie ustalić, jakie są możliwości przeniesienia ceremonii w „bezpieczne” miejsce.


Rama na plan gości

Bardzo ważne jest, by przy planowaniu planu na rozsadzenie gości zgłosić wielkość ramy/podkładu grafikowi. To, że ustaliście, że stołów jest np. 10 to za mało. Grafik musi wiedzieć, jaką wielkość poszczególnych karteczek (lub plakatu) przygotować, by bez problemu weszła ona na podkład, do którego będziecie je przyczepiać.


Suknia z guzikami

Jeśli w Twojej pięknej sukni plecy zdobi ciąg małych guziczków, które trzeba (bo nie zawsze tak jest) zapiąć na drobne gumeczki, to koniecznie zadbaj o szydełko, grzebień z ostrym szpikulcem, agrafkę. Twoja Świadkowa będzie Ci za to wdzięczna :).

Długie paznokcie, drobne gumeczki i czas, który goni sprawia, że bez odpowiednich „narzędzi” robi się z tego stresujące zadanie ;).


Długie świece

Długie cienkie świece często są teraz wykorzystywane przez dekoratorów i florystów. Nie sposób nie przyznać, że są piękne i zaskakują ilością kolorów. Ale musicie pamiętać, by zapytać w obiekcie o to, czy możecie ich użyć (są miejsca, które odmawiają), a także zastanowić się, czy wiele stołów nie stoi po klimatyzatorami/nawiewami. Jeśli na świece jest podmuch od góry wypalają się w ok. 15 minut!


Wypożyczalnia dekoracji

Coraz więcej elementów macie możliwość teraz wypożyczyć i zająć się nimi samodzielnie. Ale – wypożyczanie ma też swoje „minusy”, o których musicie pamiętać (będzie też o tym oddzielny artykuł). Wypożyczone elementy trzeba rozstawić, potem sprzątnąć, wyczyścić i spakować oraz odesłać/odwieźć. Koniecznie ustalcie kto się tym zajmie. Drugi ważny aspekt – musicie sami dowiedzieć się/ sprawdzić, czy dany element np. stelaż do tła za Wami – zmieści się tam, gdzie chcecie go postawić (wysokość, szerokość).


Rozdzielenie obowiązków

Jak pisaliśmy na początku – przygotowania, (a zawłaszcza dzień ślubu) to złożony projekt. Wiele rzeczy/elementów trzeba zabrać, dowieźć, rozdać, ustawić, odwieźć. Jeśli chcecie zająć się tym samodzielnie (a nie z pomocą wedding plannera), to koniecznie pamiętacie o tym, by jasno rozdzielić „obowiązki”. Każdy musi wiedzieć, za co jest odpowiedzialny. Nie jesteście w stanie panować nad wszystkim. Poza tym – to Wasz dzień i chyba fajnie skorzystać z pomocy, a samemu cieszyć się emocjami towarzyszącymi Wam w tym szczególnym czasie. Mimo list, planów i szykowania pod drzwiami – zdarzało nam się słyszeć, jak coś nie zostało zabrane. Po prostu emocje często biorą górę ;).


Prezenty/kwiaty pod kościołem

Jeśli wynajmujecie auto do przejazdu pomyślcie o tym, czy kwiatów i prezentów nie pakować do auta Rodziców/znajomych itd. Pakowanie wszystkiego do wynajętego auta nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pod salą musicie dość sprawnie, to auto opróżnić (bo jest wynajęte na godziny) i najczęściej robią to świadkowie – a przecież miło, gdyby byli podczas przywitania i toastu. Poza tym to podwójna robota – jeśli dostajecie wino, prezenty itd. – lepiej od razu zabrać ja do bagażnika auta np. rodziców i wypakować rano u siebie w domu (niż wynosić np. z pokoju na sali).


Zapasowe winietki

Zamawiając winietki dla gości (co robicie najczęściej ok. 3 tygodni przed weselem), zamówicie koniecznie kilka winietek pustych (do ręcznego wypisania) oraz dodatkowych z napisem Osoba Towarzysząca. Niejednokrotnie, a nawet w większości przypadków, musimy z nich skorzystać.

Mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Was przydatne. Raz jeszcze podkreślamy – plan i lista – to chyba najważniejsze dwa słowa. A jeśli przeraża Was dzień ślubu – zapraszamy do skorzystania z koordynacji - info@weselezfantazja.pl Zdejmiemy z Waszych barków te wszystkie plany, listy i myślenie o tych „drobiazgach” zostawiając Wam miejsce na zabawę i skupienie się na sobie i Gościach.


Fotografie:

WuKa Studio
StoryBoard Studio
Pod Światło


Artykuł napisany przez konsultantów Wesela z Fantazją i serwis Gdzie Wesele. Informacje w nim zawarte zebrane są na podstawie doświadczeń i współpracy z firmami zajmującymi się słodkimi stołami. Dzięki 15 latom doświadczenia jesteśmy przekonani, że nasza pomoc będzie nieceniona podczas ślubnych przygotowań. Zapraszamy do kontaktu!

Galeria zdjęć