Idealny garnitur szyty na miarę!

idealny-garnitur-szyty-na-miare

Dzień ślubu to wyjątkowy moment zarówno dla Panny Młodej, jak i dla Pana Młodego. I choć dużo częściej uwaga skupia się na Niej, w sieci można znaleźć tysiące porad dotyczące tego, jak powinna wyglądać Panna Młoda, to jednak nie należy… ba, nawet nie można bagatelizować kwestii związanych ze strojem Pana Młodego. Pisaliśmy o tym, jak wybrać garnitur ślubny – jego kolor i krój, opisywaliśmy różne dodatki ślubne dla Pana Młodego. Pozostaje jednak pewna ważna kwestia związana ze strojem Pana Młodego, której również należy poświęcić parę słów. O czym dokładnie mowa?

O garniturach ślubnych szytych na miarę.

Garnitur szyty na miarę – dlaczego warto?

W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, kiedy w jego szafie pojawia się garnitur szyty na miarę. U jednych jest to matura, u innych ślub swój, czy jeszcze później – ślub własnego dziecka. Bez względu na okazję, powody dla zdecydowania się na garnitur szyty na miarę, a nie kupiony w sklepie, są te same. Do zalet garniturów szytych na miarę panowie najczęściej zaliczają:

  • leżą one nieporównywalnie lepiej, niż „gotowe” garnitury kupowane w sklepie, nawet te, po krawieckich przeróbkach,
  • bywa tak, że dla mężczyzn o nietypowych rozmiarach: bardzo atletycznej sylwetce, wyjątkowo wysokich, otyłych itp. są one jedyną szansą na idealny wygląd i zatuszowanie niedoskonałości sylwetki i poprawienie jej proporcji,
  • podkreślają charakter i wyjątkowy styl właściciela,
  • są inwestycją na lata.
  •  

Cena garnituru szytego na miarę

Cena uszycia garnituru na miarę, tak jak w innych przypadkach, zależy od wielu składowych: miejscowości, w której szyty jest garnitur (standardowo w dużych miastach ceny takie są wyższe), rodzaju materiału użytego do szycia garnituru, jego kroju a także tego, z usług jakiej pracowni korzystamy. W związku z powyższym widełki cenowe są bardzo szerokie i mogą się wahać od 3,5 tysiąca złotych, do… nawet 14-stu tysięcy złotych.

Czas szycia garnituru

Na wszystko co dobre warto jest czekać – to słowa, które sprawdzają się również w przypadku garniturów szytych na miarę. Standardowy termin oczekiwania na uczycie garnituru to między 8 a 12 tygodni. Co powinno wzbudzać naszą nieufność? Zapewnienie, że garnitur zostanie uszyty w krócej, niż 4 tygodnie. Najczęściej oznacza to, że albo nie zostanie przygotowany na najwyższym poziomie, albo finalnie czas jego uszycia i tak się wydłuży.
Tkanina – męski garnitur na zamówienie
Z jakiego materiału uszyć garnitur? W tym momencie nasuwa się jedna odpowiedź: z najwyższej jakości. A na pewno należy unikać garniturów szytych z poliestru, które nie wyglądają najlepiej i są dość niepraktyczne. W zakresie tkanin, z których szyte są garnitury, mamy do wyboru kilka rodzajów materiałów:

  • bawełna: zaletą garniturów szytych z bawełny jest ich wyjątkowa wygoda oraz to, że są one lekkie i „oddychające”,
  • wełna – jest to bez dwóch zdań najbardziej wszechstronna tkanina ze wszystkich, które zostaną tu wymienione, ceniona bardzo ze względu na swoją odporność na zagniecenia,
  • tweed – to „odmiana” wełny, która jest nieco grubsza i stosowana jest szczególnie w przypadku garniturów przeznaczonych do noszenia w zimnych – jesiennych i zimowych sezonach,
  •  baratea – charakteryzuje się matowym wykończeniem i „kamienistą” fakturą, bardzo formalna, polecana głównie do szycia smokingów i fraków,
  •  kaszmir – popularna tkanina wykorzystywana do szycia garniturów na zamówienie, ceniona ze względu na swoją miękkość i wygodę.

Jak przebiega szycie garnituru na miarę

Jak już wspomnieliśmy, w szyciu garniturów na miarę nie ma drogi na skróty. To proces, który składa się z określonych elementów zajmujących pewien czas, a rezygnacja z nich, próby skracania tego czasu, mogą się negatywnie odbić na ostatecznym efekcie. Jak wobec tego przebiega proces szycia garnituru na miarę? Co musimy zrobić, aby mieć modny garnitur?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że każda pracownia krawiecka ma swoje zwyczaje i tryb pracy. Niemniej można nakreślić uogólniony harmonogram prac nad garniturem szytym na miarę. Początkowym ich etapem jest pierwsze spotkanie i rozmowa z klientem, w trakcie której zakładana jest specjalna karta. Zawiera ona informacje dotyczące jego sylwetki, wybranej tkaniny oraz pożądanego kroju garnituru. Na podstawie zdjętej miary przygotowywana jest marynarka. Jej pierwsza przymiarka możliwa jest po około 7-10 dniach, czyli w trakcie drugiego spotkania. Choć słowo marynarka to w tym przypadku za dużo powiedziane, gdyż to, co mierzy klient tak naprawdę na tym etapie marynarki w ogóle nie przypomina, choćby dlatego, że nie ma rękawów. Te spotkanie jest jednak bardzo ważne dla osoby szyjącej garnitur, ponieważ w jego trakcie, dzięki pierwszej przymiarce, można potwierdzić lub skorygować wyliczenia dotyczące sylwetki, nanieść niezbędne korekty.

Kolejny etap szycia garnituru na miarę, to około dwa tygodnie, w trakcie których zmierzona w czasie pierwszej przymiarki „marynarka”, a raczej jej poszczególne elementy, zostają rozczłonkowane, poprawione, a następnie zszyte ponownie. Wtedy też nabiera ona wyglądu i formy prawdziwej marynarki: zostaję wykonane klapy, kieszenie, doszyta podszewka itd. W tym czasie szyte są też spodnie.

Wszystko to mierzone jest przez klienta w trakcie trzeciego spotkania w pracowni krawieckiej (niezbędne są buty, które będą noszone do tego konkretnego garnituru).
Trzecia i najczęściej ostatnia przymiarka odbywa się po kolejnych siedmiu dniach, w trakcie czwartego już spotkania. Ważne jest, aby w jego trakcie mieć nie tylko buty do garnituru, ale również koszulę, którą planujemy wraz z nim nosić. Jest to czas na nanoszenie ostatecznych poprawek, wykończenie całego garnituru, obszycie dziurek itp.

Garnitur szyty na zamówienie gotowy jest do odbioru po 4-7 dniach od ostatniej, czwartek przymiarki.

Jak poznać dobrego krawca?

Proces szycia garnituru na miarę jest nie tylko czasochłonny – również dla klienta, ale także obciążający finansowo. Co zatem zrobić, aby decydując się na garnitur na zamówienie nie stracić ani czasu, ani pieniędzy? Należy postawić na dobrą i sprawdzoną pracownię krawiecką. Jak poznać dobrego krawca, skąd można wiedzieć, że mamy do czynienia ze specjalistą? Oto kilka naszych wskazówek?

  • postaw na pierwsze wrażenie – jeśli krawiec sam jest źle ubrany, nie powinieneś mu ufać, jest on przecież najlepszą (lub najgorszą) wizytówką stylu, wiedzy o modzie i umiejętności,
  • przed rozpoczęciem szycia, a nawet zdejmowania miary, dobry krawiec powinien przeprowadzić ze swoim klientem szczegółową rozmowę, zapytać o preferencje, „zastosowanie” garnitury i inne, ważne dla jego ostatecznego wyglądu aspekty,
  • dowiedz się, z jakich tkanin i dodatków korzysta wybrany przez Ciebie specjalista, muszą być one najwyższej jakości, naturalne (jak np. guziki z macicy perłowej czy rogowe, podszewki z modyfikowanej bawełny, tzw. „cupro bemberg” lub jedwabiu, a nie wiskozy czy poliestru),
  • warto jest polegać na opiniach znajomych, dobrze jest również, kiedy krawiec posiada własne wiarygodne „portfolio”, ze zdjęciami dotychczasowych realizacji.

Jak poznać, że garnitur jest dobrze uszyty?

Ok, krawiec wybrany, część początkowych etapów szycia garnituru mamy już za sobą, czas na przedostatnią wizytę, czyli ostateczną przymiarkę. Na jakie rzeczy w jej trakcie zwracać uwagę, aby mieć pewność, że garnitur jest dobrze uszyty? Ważne jest przede wszystkim ogólne wrażenie, czyli to, jak się czujemy w garniturze – komfortowo czy nie i czy sami się sobie w nim podobamy. Dobrze dopasowany garnitur nie powinien ograniczać ruchów. Zwróćmy uwagę na tzw. „linię ramion” marynarki, tzn. czy nie ma na niej żadnych marszczeń, fałd, załamań? W poprawnie uszytej marynarce, linia ta przebiega bez żadnych załamań. Dobrze dopasowany garnitur powinien dobrze leżeć w barkach – nie może być za szeroki, tzn. marynarka nie może „wyjeżdżać” poza naturalną linię ramion.

Kolejnym sprawdzianem dobrze dopasowanego garnitury jest wysokość klatki piersiowej. Zapinamy marynarkę i zwracamy uwagę na to, jak wyglądają jej klapy. W dobrze dopasowanym garniturze klapy przylegają do marynarki. W źle dopasowanym garniturze – rozjeżdżają się na boki. Bardzo ważną rzeczą jest kołnierz marynarki: powinien on idealnie przylegać do kołnierza naszej koszuli, bez pozostawiania między nią wyraźnej przerwy.

Jaka jest prawidłowa długość marynarki w dobrze dopasowanym i uszytym garniturze? Marynarka taka powinna sięgać do linii pośladków, dokładnie do tego momentu, w którym kończą się one, a zaczynają uda. Idealna długość rękawów marynarki (sprawdzamy ją oczywiście na koszulę i przy zapiętych mankietach) to taka, kiedy koszula wystaje spod nich na długość około jednego centymetra (na pewno nie większą).

Garnitur ślubny szyty na miarę czy jakikolwiek inny garnitur męski na zamówienie to z pewnością rzecz dużo bardziej wymagająca, od „zwykłego” garnituru kupowanego w sklepie. Niemniej warto jest przemyśleć taką inwestycję i wzbogacić swoją szafę o coś tak wyjątkowego, co tak naprawdę będzie służyło przez całe lata.