Jak tanim kosztem zorganizować wesele z klasą?

jak-tanim-kosztem-zorganizowac-wesele-z-klasa

 

Tanie wesele z klasą? jak to zrobić?

Wesele to przyjęcie niezapomniane do końca życia, jednak to najprawdopodobniej najdroższe przyjęcie, które zorganizujecie w życiu.

Szacuje się, iż koszt takiego przyjęcia weselnego oscyluje w granicach 12-14 tys. zł, oczywiście kwota ta jest uzależniona od miasta, w którym planowane jest zorganizowanie imprezy. Nierzadko zdarza się sytuacja, że młodzi w połowie przygotowań weselnych orientują się, że właśnie kończą się im pieniądze na to przeznaczone, dlatego warto przygotować wstępny kosztorys weselny. Artykuł ten pomoże Wam właśnie zaoszczędzić podobnych rozczarowań i wstępnie zaplanować imprezę. Czy ma ona być huczna z różnymi atrakcjami jakimi zasypują nas firmy organizujące wesela czy też wesele ma odbyć się w bardziej kameralnym gronie.

Zacznijmy od stroju weselnego. Jak wiadomo trendy w modzie ślubnej zmieniają się wraz z nadejściem nowego sezonu podobnie jak w modzie codziennej Jednak nie musisz wybrać tej najdroższej i najmodniejszej sukni a pomoże ci w tym stara, sprawdzona zasada iż każda suknia będzie piękna i niepowtarzalna wówczas gdy Tobie będzie w niej ładnie. Zatem musi maskować twoje niedoskonałości a podkreślać atuty. Wychodząc z takiego założenia możesz zakupić suknię ślubną z poprzedniego sezonu, która może okazać się nawet o połowę tańsza. Tańszym rozwiązaniem może być też zakup sukni z komisu lub jej uszycie, gdyż coraz więcej krawców zajmuje się profesjonalnym szyciem odzieży ślubnej, która nie odstaje jakością od tych z salonów. Coraz więcej pań decyduje się na kupno sukni przez Internet, jednak nie polecamy tej metody z tego względu, iż po pierwsze suknię należy przymierzyć a po wtóre ważne jest sprawdzenie materiału, z jakiego została uszyta. Masz jeszcze jeden sposób nabycia stroju na ten najważniejszy wieczór w Twoim życiu a mianowicie wypożyczenie sukni. Koszt tej metody to około 40% wartości sukni, czasem możliwe jest wypożyczenie stroju już za 400 zł, a co ważne przed oddaniem nie musisz prać sukni. Termin, na jaki ją wypożyczasz to najczęściej kilka dni do tygodnia. Pamiętaj jednak, że obojętnie, z jakiego źródła zakupisz suknię powinnaś ją mieć najpóźniej już 3 miesiące przed ceremonią. Nie możesz również zapomnieć, że oprócz sukni potrzebna jest Ci jeszcze masa dodatków tj. obuwie, biżuteria, pończochy i wiele innych drobiazgów, które również kosztują niemało.

Jeśli chodzi o garnitury sprawa się ma trochę inaczej, gdyż czy to garnitur, frak, surdut, smoking bądź marynarka ze spodniami mężczyzna może niniejszy strój zakładać na wszelakie inne okazje. Sposoby, w jakie można nabyć weselny strój męski są podobne jak w przypadku sukni ślubnej, ceny również są zbliżone.

Wiązanka jest również częściom naszego ubioru, dlatego trzeba ją niezwykle starannie dobrać. Przedstawimy Ci kilka zasad, którymi możesz się sugerować dobierając wiązankę weselną. Kobiety o ciemnej karnacji i wyrazistej urodzie powinny wybrać też wyraziste kwiaty np. czerwone róże, dla blondynek natomiast dobrym rozwiązaniem będą delikatne, pastelowe kolory kwiatów. Ciemny, odważny makijaż nie należy łączyć z lekkimi, polnymi kwiatami. Sylwetka także odgrywa ważną rolę, niższy wzrost to mniejsza wiązanka, przeciwna zasada obowiązuje w przypadku wyższych pań. Kobiety mające problemy z tuszą mogą wybrać spływające wiązanki, dzięki którym sylwetka wydłuży się optycznie i nabierze lekkości. W przypadku wytwornych, bogato zdobionych sukien ślubnych sugerowane są kwiaty uformowane w kształt kulisty, do prostej, skromnej sukni lepiej będą wyglądały bardziej wymyślne kształty, np. półksiężyc. Ważne jest, aby wiązanka pasowała do kwiatów zdobiących kościół, bądź salę weselną. Wiązankę zakup najlepiej w dzień ślubu, wówczas kwiaty będą najpiękniejsze, bo świeże.

Zaproszenia obecnie nieco odbiegają od tych tradycyjnych, wręczanych osobiście przyszłym gościom. Choć osobiste wręczanie zaproszeń ślubnych jest najbardziej eleganckie, jednak coraz więcej par z powodów ekonomicznych decyduje się na wysyłanie na kilka tygodni przed samym ślubem, listu z dołączonym zaproszeniem na specjalnej zdobionej kartce. Za jedną taką kartkę zapłacimy ok. 1 zł, za tradycyjne zaproszenie natomiast ok. 200 zł (czarnobiałe) i 300 zł (kolorowe) za 100 sztukę.

Na dekorację sali weselnej, kościoła, czy samochodu w głównej mierze składają się kwiaty. Przy wyborze firmy florystycznej musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź ich portfolio czy odpowiada Twoim gustom stylistycznym, spytaj o wysokość zaliczki oraz co ważne o kwiaty, jakie będą w sezonie, w którym planowany jest ślub. Sprawdź także czy w cenie dekoracji są wszystkie elementy, które Cię interesują, tj. kościół, samochód, sala weselna.

Jeśli chodzi o samochód, którym będziecie jechać do ślubu to warto odejść od sztandarowego i poniekąd kiczowatego zwyczaju wyboru limuzyny. Amerykański cadillac, czy potężny Hammer, to coś bardziej oryginalnego co może zaskoczyć gości i sprawić że na długo zapadnie im w pamięć ten element waszej uroczystości ślubnej. Jednak wypożyczenie tego typu samochodów wiąże się z kosztami, dlatego też przewidzieliśmy wersję ekonomiczną, a mianowicie pożyczenie samochodu od rodziny, bądź znajomych.

Jeśli muzyka, to nic nie uczyni zabawy lepszą od kapeli grającej na żywo. Kapelę czy zespół możesz najszybciej znaleźć w Internecie, gdyż tu aż roi się od ogłoszeń. Przy doborze oprawy muzycznej zwróć uwagę na repertuar, który oferują. Obecnie modne jest zapraszanie znanych wokalistów, jednak nie każdego stać na taki luksus, gdyż to koszt minimum 5 tys. zł, w zależności od popularności artysty. Coraz częściej młodzi zamiast kapeli wybierają didżeja, jest to znacznie mniejszy wydatek, gdyż opłacasz tylko jedną osobę, a nie kilkuosobowy zespół. Jeśli jest to dobry, doświadczony didżej to będzie w stanie przez całą imprezę stworzyć dobrą zabawę na parkiecie i nie tylko.

Sala weselna to największy wydatek, którym powinniście się zająć w pierwszej kolejności, pomimo tego, iż opisujemy go na końcu. Jeśli planujecie małe kameralne przyjęcie wystarczająca może okazać się restauracja, lecz jeśli będzie to większe wesele należy wynająć specjalnie przystosowaną do tego typu okoliczności, salę weselną. Obecnie wynajmując sale młodzi odciążani są od spraw związanych z organizacją, gdyż w ofercie znajdują się kelnerzy, barmani pilnujący czy gościom niczego nie brakuje. Jednak tak w przypadku każdej z wyżej wymienionych kwestii, należy się upewnić, aby zaoszczędzić sobie rozczarowania i nerwów w tym najważniejszym dniu w Waszym życiu.