Menu weselne - Jak je dobrać?_57

menu-weselne-jak-je-dobrac-57

Wybór odpowiedniego menu na przyjęcie weselne nie jest sprawą prostą gdyż musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwesti. Jedno jest pewne musimy wziąć pod uwagę fakt że gości weselnych jest przeważnie ponad 100 i ciężko zaplanować takie menu które by posowało wszystkim. Jest jednak kilka sposobów, zasad które ułatwi nam dobór takich potraw, napojęw i przystawek aby każdy na weselu był zadowolony

Oto one:

Weź pod uwagę porę roku w której organizujesz wesele: inne będzie menu przyjęcia letniego, a inne zimowego. Zimą podać należy więcej dań kalorycznych i gorących, latem - lżejszych i chłodnych - nawet gdy latem pogoda nie dopisuje, i tak jest ciepło, a sale weselne są nagrzane od słońca. Zimą dobrze jest zatem podać zupy, bo rozgrzewają i dania mięsne, bo dostarczają energii, na zakończenie zaś ciasta i dużo czekolady, bo czekolada pomaga w trawieniu tych wysoce kalorycznych potraw. Natomiast latem można podać chłodniki, jeśli mięso, to rybę lub drób, a na deser najlepiej lody.

Weź pod uwagę rodzaj i czas trwania przyjęcia: mniej dań podać należy na przyjęcie krótkie, więcej na dłuższe. Jeśli goście zaproszeni są jedynie na obiad sprawa jest łatwa, jeśli jednak planujesz przyjęcie całonocne, należy zadbać o podanie kilku dań, by nikt nie był głodny. Warto także poinformować gości o tym, ile dań jest planowanych, by nie przejadali się na początku, skoro będą im oferowane jeszcze kolejne przysmaki. Niektórzy z nich mogą ulec łakomstwu i się pochorować.

Weź pod uwagę gusta gości: co jedni uważają za przysmak, tego inni nie biorą do ust. Nawet tradycyjne polskie dania nie przez wszystkich Polaków są lubiane. Zdziwić się możesz, jakimi przesądami kierują się czasem goście - jedni nie jadają kurczaka, bo nie są w stanie przemóc się do tego mięsa - zapewne pod wpływem jakiegoś złego doświadczenia, inni boją się jadać ryby, bo lękają się ości, jeszcze inni nie jadają wieprzowiny, bo nie lubią zapachu, podobnie trudna jest baranina itd. Tę opowieść można ciągnąć w nieskończoność. Nie znajdzie się zatem jedno menu, które zadowoli wszystkich - ale jest na to jedno dobre rozwiązanie, coraz częściej stosowane na przyjęciach weselnych: karta dań do wyboru. Zamiast proponować gościom jeden zestaw, przygotuj menu - gdzie będą trzy dania do wyboru, najlepiej jak najbardziej tradycyjne - ta ilość na pewno zadowoli wszystkie gusta.

Weź pod uwagę jakość dań: jedzenie musi mieć nie tylko oprawę, ale przede wszystkim smak. Nawet najpiękniejsza sala weselna, najlepsze towarzystwo oraz najładniejsza i najmilsza panna młoda nie osłodzi goryczy marnego jedzenia. Przed zamówieniem kateringu czy podjęciem decyzji, co do wyboru restauracji, w której odbędzie się wesele, należy sprawdzić, jak smakują serwowane dania. Bo naprawdę zdarzają się restauracje, które ślicznie się prezentują i wiele osób do nich chodzi, ale ich dania są trudne do przełknięcia. I są też takie, które serwują wspaniałe przysmaki, w przyzwoitych porcjach w dodatku na każdą kieszeń.

Weź na koniec pod uwagę jakość obsługi: bardzo wiele zależy od tego, jak dania są podane. Warto zaobserwować, jak sprawni są kelnerzy - czy dania podawane są szybko czy też trzeba na nie długo czekać i czy kelnerzy są uprzejmi i uczynni czy też niechętni. Dobra obsługa potrafi świetnie zapamiętać prośby gości, przygotować i podać dania w szybkim tempie i chętnie pomaga w potrzebie. Zdarzyć się może, że na przyjęciu goście będą mieli niestandardowe prośby, ważne jest zatem, by mogli zwrócić się o pomoc i liczyć na życzliwe potraktowanie.