Obrączka ślubna – symbol małżeństwa i jego historia

obraczka-slubna-symbol-malzenstwa-i-jego-historia

Obrączki ślubne znane są nam od bardzo dawna, bowiem już ponad 6000 lat temu państwo młodzi wymieniali się nimi na znak zawarcia małżeństwa. Biżuteria ta zachowała swoją symbolikę do dnia dzisiejszego – okrągłe pierścienie kojarzone są z trwałą miłością oraz wiernością małżonkowi (nieprzypadkowy jest także ich kształt, gdyż koło jako figura nie ma początku ani końca; oznacza nieskończoność), zaś ich minimalistyczny i prosty wygląd zapewnia im ponadczasowość. Obrączki zatem odgrywają ogromną rolę w ceremonii ślubnej, będąc symbolem przypieczętowania małżeństwa. Nie mniejsze znaczenie ma również to jak i gdzie są noszone. Która dłoń i palec będą więc odpowiednio reprezentować nasz stan cywilny?



Obrączka na palcu lewej dłoni – co oznacza?

Powszechnie wiadomym jest, że obrączki ślubne noszone są na palcu serdecznym prawej ręki. Jest to mimo wszystko dość nowy zwyczaj. Do połowy XIX wieku obrączki były noszone na serdecznym palcu lewej dłoni, gdyż żyła w tej ręce łączy się bezpośrednio z sercem. Ten romantyczny zwyczaj nadal panuje między innymi w Niemczech, Anglii czy Francji, jednak w Polsce zmieniony został po powstaniu styczniowym. Owdowiałe żony poległych żołnierzy przekładały obrączkę z lewej dłoni na prawą na znak żałoby, a kobiety których mężowie bezpiecznie wrócili do domu wkrótce zaczęły robić to samo na znak solidarności. Wkrótce potem zwyczaj ten zadomowił się u nas na stałe. Warto zaznaczyć jednak, że obrączkę można nosić wedle uznania, a wiele osób decyduje się mieć pierścień na dłoni na której będzie on dla nich bardziej komfortowy. Trzeba jednak mieć na uwadze głęboką symbolikę obrączek, co może doprowadzić do pewnych niedomówień.

Dlaczego obrączkę nosi się na serdecznym palcu?

Zwyczaj noszenia obrączek, jak i sama nazwa czwartego palca dłoni, ma swój początek w starożytnym Egipcie. Wierzono, że właśnie od tego palca prowadzi żyła do serca. Nazwano ją żyłą miłości, a małżonkowie w dniu ślubu zaczęli zakładać obrączki na serdeczny palec. Tradycja utrzymała się do dnia dzisiejszego. W kwestii dłoni nie jest zgodna na całym świecie, ale palec, niezależnie od kraju, wiary i historii, zawsze i wszędzie pozostaje ten sam.

Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

W Polsce przyjęły się trzy zwyczaje dotyczące tego, jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy po ślubie. Jest to w największej mierze zależne od wygody kobiety, ale także i chęci wyeksponowania pierścieni oraz ich stylistycznego dopasowania

Po ślubie obrączkę i pierścionek zaręczynowy nosi się:

• razem – na tej samej ręce i tym samym palcu. Wiele kobiet nosi obrączkę i pierścionek jako komplet na prawej dłoni, podkreślając zależność jednego pierścionka od drugiego. Jeśli decydujemy się na wybranie tej opcji, warto pamiętać, żeby przy wyborze obrączek, dopasować damską do pierścionka zaręczynowego – pod względem kształtu i stylu.
• osobno – na tej samej ręce, ale innym palcu. Ta opcja dla tych kobiet, które chcą, żeby oba pierścionki były w pobliżu, ale jednak każdy miał swoje osobne miejsce. W tej sytuacji pierścionek zaręczynowy przekłada się na środkowy palec, a obrączka trafia na palec serdeczny. Należy jednak pamiętać o innym rozmiarze palców, stąd po ślubie trzeba będzie dopasować pierścionek zaręczynowy u jubilera (jeśli jest taka możliwość).
• osobno – na obu rękach. Jeśli nie chcemy, żeby obrączka ślubna i pierścionek zaręczynowy ze sobą konkurowały, warto włożyć je na palce serdeczne, ale na osobnych dłoniach. Wtedy każdy będzie mógł błyszczeć w pełnej krasie i nie będzie konieczności zmiany rozmiaru biżuterii zaręczynowej.

Jak wygląda nałożenie obrączek podczas przysięgi małżeńskiej?

W dzisiejszych czasach podczas ceremonii ślubu kościelnego kapłan nie kładzie obrączek bezpośrednio na dłonie nowożeńców. Kiedy nastąpi pierwsza część przysięgi małżeńskiej ksiądz błogosławi parze młodej.. Duchowny wypowie następnie kwestię „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” i święci pierścionki. Zwraca się po tym do pary ze słowami „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki” i podaje je parze, która sama po nie sięga, kolejno wypowiadając za księdzem przysięgę małżeńską, wymieniając się obrączkami.