Oczepiny - zobacz co się sprawdzi!

oczepiny-zobacz-co-sie-sprawdzi

Oczepiny wedle tradycji zaczynamy o północy. Dokładnie o tej godzinie Panna Młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. Zabawy oczepinowe mogą bardzo urozmaicić nawet nie najlepsze wesele. Mamy kilka pomysłów jak możecie je urządzić.

Oczepiny - krótko o tradycji i historii

Oczepiny (zwane też przebabinami, czepieniem, czepinami) są starodawnym obrzędem weselnym, które obchodziło większość narodów słowiańskich. Nazwa pochodzi od nakrycia głowy (czepca), które nosiły żony zamiast panieńskiego wianka. Tak jak dziś, oczepiny odbywały się o północy. Wówczas to Pannę Młodą wyprowadzono do bocznej izby, a goście zabawy śpiewali pieśń "Oj, chmielu, chmielu..."
Druhny zdejmowały z niej wianek. W przeciwieństwie do współczesnych wesel w tamtych czasach nie dbano o fryzurę Panny Młodej. Wyobraźcie sobie, że po zdjęciu wianka... skracano jej włosy. Starsze koleżanki Panny Młodej nakładały jej czepiec (stąd nazwa - czepienie). Weselny czepiec był najczęściej prezentem od matki chrzestnej. Wykonany był z białego płótna i był specjalnie na tą okazję szyty. Nałożony na głowę Panny Młodej i naznaczony znakiem krzyża stawał się ikoną małżeństwa.

Oczepiny - obecny charakter oczepin
Oczepiny pozostały punktem kulminacyjnym zabawy weselnej.
Dziś, oczepiny wiązane są z konkursami, które mogą rozruszać gości weselnych. Kolejno, Panna Młoda i Pan Młody rzucają swoje atrybuty, a zgromadzeni wokół goście próbują złapać welon lub muszkę (ewentualnie krawat). W pierwszej kolejności to Panna Młoda rzuca za siebie welon. Wokół pary, w rytm muzyki, tańczą zgromadzeni uczestnicy zabawy. Tradycja mówi, że ta która złapie welon, jako następna pójdzie za mąż. Po pannach, wokół pary zbierają się kawalerowie i zabawa wygląda podobnie. W celu uatrakcyjnienia widowiska często wodzirej stosuje pewne triki, by zabawa była weselsza, np. panowie mogą tańczyć w kółeczku w pozycji na kucaka. Dodatkowo, aby wykluczyć celowość rzutów młodej pary, zasłania się im oczy opaską. Oczepinom towarzyszą zabawy, konkursy i przyśpiewki.

W ten sposób wyłania się para zwycięzców. Nowa Para Młoda może potem wspólnie zatańczyć lub wziąć udział w konkursie (w zależności od ustalonego wcześniej planu). Pamiętajcie, że para tworzy się w losowych warunkach więc zabawa powinna być w miarę uniwersalna i nie powodować zakłopotania u śmiałków.

Nie zachęcajcie do zabawy na siłę. Niektórzy goście mogą mieć mniej lub bardziej poważne powody dla których nie chcą uczestniczyć w oczepinach. Jednak bez trudu powinniście znaleźć kilku chętnych.

Zakończenie oczepin - podziękowania dla rodziców
Pięknym zakończeniem zabawy oczepinowej jest zorganizowanie podziękowań dla rodziców. Zazwyczaj jest za co dziękować. Młodzi często dziękują za wszystkie lata, które spędzili z rodzicami, za troskę i miłość, za wsparcie i za pomoc w zorganizowaniu ślubu i wesela. Dla rodziców jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów dlatego podwójnie postarajcie się, aby wyglądało to pięknie i dobierzcie właściwe słowa. Pamiętajcie, że oni też bardzo przeżywają wasze wesele. A ten moment szczególnie. Powinniście też pomyśleć o obdarowaniu rodziców kwiatami lub drobnymi prezentami. Dopełnieniem podziękowań dla rodziców może być wspólny taniec: dwie pary rodziców i para ślubna.


Pomysły na oczepiny i zabawy ślubne

Dodatkowo bardzo zachęcamy do przejrzenia naszych propozycji zabaw ślubnych. Zebraliśmy aż 40 różnorakich zabaw, od eleganckich i szykownych do śmiałych i egzotycznych. Wybierzcie te, które najlepiej pasują do waszego stylu.