Wódka na wesele - ile, gdzie, w jakiej cenie?

wodka-na-wesele-ile-gdzie-w-jakiej-cenie

Przyjęcie weselne niesie ze sobą mnóstwo przygotowań. Gdy dochodzimy do wyboru menu
weselnego musimy też pomyśleć jakim trunkiem uraczymy gości na naszej uroczystości.
Na polskich weselnych stołach najczęściej króluje wódka. O ile nie zdecydowaliście się na bezalkoholową imprezę dzisiejszy artykuł na pewno pomoże Wam w podjęciu decyzji jaką ilość alkoholu zakupić na Wasze przyjęcie.

Bardzo przydatną poradą jeśli chodzi o przygotowania weselne jest – rozmowa. Przy wręczeniu zaproszeń warto zamienić 2-3 zdania z gośćmi oraz zapytać jaki trunek preferują najbardziej. Pozwoli to na najbardziej dokładną kalkulację wydatków. Zapraszacie najczęściej przyjaciół i rodzinę, więc krótka szczera pogawędka na pewno nie będzie dla nich żadnym problemem, a Wam pozwoli wszystko dobrze rozplanować.

Zakładając jednak, że nie znacie opinii gości
jak się zabezpieczyć, aby alkoholu na weselu nie zabrakło?

Punkt pierwszy to wódka. Najczęściej większość gości właśnie ten rodzaj alkoholu wybiera na zabawy weselne. Bezpiecznie jest więc liczyć 0,7l na każdą osobę dorosłą. Wiadomo wśród gości na pewno będą kobiety czy też osoby niepijące, których przydział pozostawi pewien zapas. Warto pamiętać jednak, że wesele trwać będzie co najmniej do rana. Niektórzy przeliczają też butelkę pólitrową na każdego gościa, są to w sumie dwie główne zasady, na podstawie których Młodzi obliczają zapotrzebowanie na trunki wysokoprocentowe. Wybór w tej kwestii należy do Was.  

Alkohol poza standardowym spożyciem
Oprócz podania na stołach należy też pomyśleć o dodatkowych kilku butelkach w razie jeśli na swojej drodze napotkacie bramę weselną czy też planujecie organizować dla gości konkursy, w których nagrodą będzie alkohol. Takie małe zaplecze nie będzie dużym kosztem, a na pewno nie zaszkodzi je posiadać w dzień Waszej uroczystości.

A nazajutrz…
No właśnie. Kolejnym aspektem do rozpatrzenia jest czy planujecie przedłużyć imprezę na dzień kolejny. Jeżeli jesteście pewni, że będziecie wyprawiać tzw. poprawiny alkoholu należy zakupić więcej niż na samą noc wesela, chociaż nie więcej niż 40% planowanej na uroczystość ilości.

Bardziej wytrawnie
Choć jest to raczej mniejszość niektórzy goście wolą pozostać przy mniej wyskokowych trunkach. Oznacza to tyle, że wypada zakupić też inne rodzaje poza samą wódką. Przykładowo przy przyjęciu na 100 osób bezpiecznie jest zakupić także około 10 butelek wina, 25 butelek piwa i do tego oczywiście szampan do wnoszenia toastów. Tego ostatniego jakieś 15 butelek. Tym sposobem każdy z gości będzie miał komfort wyboru, a Wy będziecie czuli się dobrze przygotowani do uroczystości.

A może na kolorowo?
Rozważyć warto też propozycję mniej standardowych alkoholi weselnych. Możecie podać whiskey czy też kolorowe drinki. Te szczególnie zachwycą młodszych gości, którzy będą mogli tym sposobem otrzymać opcję bezalkoholową i bawić się wraz z dorosłymi. Dobrym sposobem, aby połączyć alkohol z przyjemną zabawą może być wynajęcie obsługi barmańskiej. Efektowne pokazy tworzenia drinków i duży wybór smaków prosto z rąk profesjonalistów na pewno przykuje uwagę. Jeżeli jesteście fanami trunków zagranicznych lub impreza będzie zachowana w jednym konkretnym temacie można również podać alkohol pasujący do całej oprawy. W tej kwestii kombinacji podania jest bardzo dużo od rumu czy ginu, aż po rakiję czy japońskie sake.  Wróćmy jednak do tematu przewodniego, czyli tradycyjnego alkoholowego wyboru na polskich weselach.

Skoro już wiemy ile wciąż pozostaje pytanie – gdzie?
Najwięcej par wybiera zakup w hurtowni tym samym negocjując korzystne ceny przy większej ilości. Jest to dobre rozwiązanie, ale najlepiej monitorować sytuację jeszcze na długo przed weselem. Alkohol nie zepsuje się, a kupując na ostatnią chwilę mogą ominąć Was naprawdę dobre promocje.
Wspominaliśmy wyżej o obsłudze barmańskiej. Jeżeli Młodzi decydują się na taką usługę nie tylko dostają rozrywkę i fikuśne drinki z palemką, ale też alkohol bezpośrednio od wynajętych barmanów, z nimi również wynegocjować można bardzo korzystne ceny, a w dodatku nie musicie się wtedy martwić o ilość. Jeżeli przyjęcie dobywa się w hotelach często można także zakupić alkohol u nich, tym samym zyskując możliwość otwartego baru.
Warto też przed zakupem zerknąć na oferty w marketach, czasem są one równie dobre, lub udaje się porozmawiać i uzyskać zakupy po cenie hurtowej.

To już wszystko co przygotowaliśmy na dziś, mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam zorganizować wymarzoną uroczystość oraz oszczędzą stresów związanych z jej aranżacją.