Wszystko co powinniśmy wiedzieć o zapraszaniu gości na wesele

wszystko-co-powinnismy-wiedziec-o-zapraszaniu-gosci-na-wesele

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o ślubie jest najczęściej tworzenie listy gości. Już wtedy w naszej głowie pojawiają się wątpliwości jak zapraszać na wesele. Pomożemy rozwiać wam niejasności z tym związane.

Podstawową zasadą jest czytelność zaproszenia – goście po przeczytaniu treści muszą wiedzieć kto zaprasza, gdzie i kiedy. Etykieta nakazuje że zaproszenia ślubne należy pisać w trzeciej osobie liczby mnogiej. W przypadku gdy zapraszamy obcokrajowców zaproszenia piszemy w języku ojczystym gościa lub w wersji dwujęzycznej.

Często w treści zaproszeń jest dopisek „wraz z Rodzicami” Obecnie coraz częściej się od tego odchodzi, jednak jeżeli chcecie podkreślić rolę rodziców w uroczystości dopisek ten będzie pięknym ukłonem w ich stronę. Co więcej jeżeli rodzice finansują przyjęcie należy ich uwzględnić jako gospodarzy przyjęcia. Pamiętajmy wówczas że słowo „Rodzice” należy napisać z dużej litery.

Najważniejsze zasady przy wypisywaniu zaproszeń:
1. Gdy zapraszamy parę najpierw wymieniamy kobietę – nawet gdy to mężczyzna jest naszym bliskim
2. Zaproszenia dla singli wypisujemy z użyciem zwrotu z „osobą towarzyszącą” - to zaproszony zdecyduje czy chce przyjść sam czy z kimś.
3. Gdy zapraszamy rodzinę z dziećmi najpierw wymieniamy rodziców, a następnie piszemy imiona dzieci lub dopisek „z dziećmi”
4. Gdy nasze wesele przewiduje tylko osoby dorosłe wpisujemy tylko nazwiska dorosłych. Ewentualnie możemy dopisać że na weselu będą wyłącznie osoby pełnoletnie
5. Zawsze stosujemy pełne imiona i nazwiska – co więcej polskie nazwiska zawsze odmieniamy!
6. Gdy zapraszamy osoby z którymi łączą nas stosunki naukowe/służbowe należy posługiwać się tytułami naukowymi - oczywiście jeżeli goście takie posiadają.

Dodatkowa rada – domówcie kilka dodatkowych „pustych” zaproszeń w razie gdy będziecie chcieli doprosić gości.
.
Niepisaną zasadą jest poinformowanie gości o przyjęciu około 3 miesiące przed ślubem. Jeżeli robicie duże wesele a zaproszenia chcecie rozdać osobiście musicie dać sobie więcej czasu, zatem najlepiej zacząć ok 5 miesięcy przed ceremonią. Organizując wesele w święta lub długi weekend również musicie zaplanować roznoszenie zaproszeń ok 5 msc wcześniej, gdyż goście mogą planować ten czas na wyjazd.

Bardzo ważnym aspektem jest zamieszczenie w treści zaproszenia informacji o potwierdzeniu obecności. Najlepiej jeżeli takie potwierdzenie otrzymacie około miesiąc przed przyjęciem, pozwoli to bezproblemowo zaplanować ostateczną liczbę gości i rozplanowanie ich przy stołach. W przypadku gdy nie otrzymamy takiego potwierdzenia od zaproszonych – skontaktujecie się z nimi telefonicznie i zapytajcie. Pomoże to uniknąć niechcianych niejasności.

Częstym zwyczajem w ostatnich latach jest umieszczanie informacji o prezentach np. zamiast kwiatów Młodzi proszą o przyniesienie wina czy książki. W ten sposób młodzi chcą uniknąć niechcianych prezentów. Z punktu widzenia savoir vivre – taka informacja jest nietaktowna. Z jednym wyjątkiem – jeżeli wskazujemy wpłatę na wybrany cel charytatywny.